My name is Kezban!

-Göğüslerin büyük mü? Umarım öyledir.

-Ayakların kaç numara? Çok tatlı görünüyorlar.

– Göğüslerin silikon mu?

– Pantolonunun altındaki tanga mı?

-Rakı mı, cin mi?

– Sen çok çekici misin, yoksa benim libidom mu çok yüksek?

– Selam, nedense bana çok çekici geldin.

-Seninle sevişen adam ne şanslı.

-Güzelmişsin!

– Tuh, güzel gızmışşın.

-Selam, soru cevap oyunu oynamak ister misin?

-Hey, wanna fuck? No strings attached

-Whatsappta durum paylaşanları falakaya yatıracağız sen de gel. Bir kırbaç da sen vur.

-Tarzın çok hoş kalite kokuyorsun.

-Çok hoşlandım senden. Lütfen tanışalım

-Neredesin?

-Gel gecemiz güzel geçsin

-Enerjimi sırtına geçirmek istiyorum

-Seçim oyunu oynamak ister misin? Sana en uygunu iki seçenek arasından seçeceksin

-Senin için oraya taşınırım

-Sanırım yürüyeceğim sana. Evet

-Seninle bir dk.

-Harika bir kadınsın. Farkında mısın?

-Bebek ya

-Kadraj biraz daha inseymiş keşke

-Normalde dominant olmayı tercih ederim ama kölen olabilir miyim lütfen sahibem?

-Elbisen çok güzel. Sen de güzelsin tabi ki de

-Kucağıma gelsene

-Evliyim. Umarım bu konuda önyargılı davranmazsın

Yukarıda okuduğunuz mesajlar, bir tanışma sitesindeki ilk mesajlardır efenim. Ve tahmin edersiniz ki bu mesajlar beklentilerle dolu. Reddedildiklerinde veya beklentileri karşılanmadığında sordukları ilk şey: ‘Neden? Kezban mısın?’

Üstelik bunu sadece sosyal medyada kullanmıyorlar. Kendi aralarında bizden bahsederken de bu sıfatı kullanıyorlar. Peki ne demek istiyor bu adamlar? Amaçları geleneksel bir hayat süren, geleneklerini ya da ona öğretilmiş örf ve adetlerini savunan ya da bunları devam ettiren ve bu tabiri kullanan kişilere tamah etmeyen kadınları nitelendirmek aslında.

Kimimiz kılığımıza kıyafetimize göre, kimimiz hayat tarzımıza göre, kimimiz zihin yapımıza göre mutlaka birine göre Kezban’ızdır. Yüz vermemiş olabiliriz, o adamı istememiş ve reddetmiş olabiliriz. Sebebimiz her neyse mühim değil. Önemli olan tek şey bize bu tabiri hak görmüş adamları bir şekilde reddetmiş olmamız.

Ancak, bu *pelesenklerin diline *pezevenk olmuş ve kadınları aslında hor görmek için kullanılan bir sıfat olarak bilinen ‘Kezban’, Farsça kökenli bir isim olup, kâhya kadın ya da bir şeyi idare eden kadın anlamına geliyor.

Yani efenim! Kezbanlık mühim mesele! Ey bir Kezban’ın ‘Yavrum, Yiğidim, Aslanım’ diye saçını süpürge ettiği; vatanına, milletine, değerlerine layık olsun diye kendinden fedakârlık ettiği Türk İstikbalinin Evladı! Eskilerin ‘Leyla’ diye, ‘Şirin’ diye başına taç ettiğini sen ‘Kezban’ diyerek hor görüyorsun! Etme, eyleme! Mesele Kezban olmak değil, asıl mesele ‘Yiğit’ olabilmekte. Evet, ben bir Kezban’ım. Peki sen ne kadar Yiğit’sin?

My name is Kezban!’ için 9 yanıt

  1. Tesekkur ederim Zeynep. Yorumun sayesinde ben de senin yazilarini okuma firsati buldum. Ne guzel isler yapmissin. Asil senin eline, emegine, gonlune saglik. En yakin zamanda Icimdeki Kaktus’u alip okuyacagim.

   Beğen

 1. “Kezban”ın Arapça kökenli olduğunu, hatta “yalan, yalanlama” gibi bir anlama geldiği halde sırf Kur’an-ı Kerîm’de geçtiği için isim olarak konulduğunu, kezziban< Keziban<Kezban (hatta şivelerde Kezben) şeklinde evrildiğini sanıyordum. Doğru bildiğim bir yanlışı öğrendim dediklerinize göre… Araştıracağım. Yazının içeriğine gelince; maalesef yozlaşmanın kültür sayıldığı, değerlerin ayaklar altına alındığı, iyi ve güzel ne kadar kavram varsa sırf "eski, modası geçmiş" yaftasıyla ötelendiği ve hoyratça karalandığı hatta örselendiği bir dönemi yaşamak zorunda olan insanlarız. Bu dönemin içinde doğmuş olsak sorun olmazdı, dert etmezdik; normali bu gibi gelirdi. Ancak az da olsa o eski güzelliklere, değerlere yetişmiş olmanın bahtiyarlığını yaşayan insanlar için, bu kuşakla uyumlu yaşamak biraz zor… Kuru kalabalıklarla olmaktansa yalnız kalmak daha iyi geliyor insana. Mecnun, Ferhat, Kerem olma derdinde değil kimse; herkes Nuri Alço (Onun yine de bir nezaketi var gizli planı olsa da) daha kötüsü direkt Coşkun olma peşinde… Hatta iyi niyetli olanlarında bile Fatma gibi eş isteyenlerin Ali olmak gibi bir derdi yok.

  Liked by 1 kişi

 2. Bir insan nasıl olur da karşısındaki kişiyi düşünmeden ona bir şeyler yazar? İnsan(!) önce bir düşünür ve sonra der ki “Acaba bu karşı taraftan yanlış anlaşılabilir mi?”. Ama nerede…
  Çoğu insan fark etmiyor böyle gerçekleri birileri ( sen oluyorsun burada 😀 ) bu konu hakkında bir şeyler yazana kadar.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s