Babaya mektup

‘Sen ne zaman evleneceksin? Kendi kafana uygun birini bul da evlen artık. İlerde pişman olacaksın yalnız kaldığına. Çocuk yap, yaşın da geçecek.’ …

Ahhh babam ahhh… Senin kızın büyüdü, hem de çok büyüdü. E büyürken haklı olarak, burnu da büyüdü. Ben seni dinledim babam! En güzel üniversiteyi en güzel dereceyle bitirdim. Yabancı dil öğrendim. Çok güzel işlere girdim. Her seferinde daha çok kazandım. Dilediğim zaman, dilediğim kadar tek başıma balayına gidebiliyorum. Çeyizimi düzdüm, evimde arkadaşlarımla akşamları şarap keyfi yapıyorum. İstediğimi yiyip, istediğimi giyebiliyorum. Tamam biraz fazla alışveriş yapıyorum, ama öyle mutlu oluyorum. İlişki yaşamasam da ilişkiler üzerine kitaplar okuyorum. Sıkıcı romantik filmler izlemesem de netflixteki her diziyi ezbere biliyorum. Kocama ütü yaparken kas yapmak yerine, haftada birkaç gün spor salonlarında squat kasıyorum. Köpeğimi en az kendi çocuğummuş gibi seviyorum. Gezdikçe, gördükçe, öğrendikçe daha çok burnum büyüyor babam elimde değil. Ben şimdi bu saatten sonra ‘Aman benden az para kazanmasın. Aman yediğime içtiğime karışmasın. Aman gördüğümden geri kalmayayım. Aman üstüme daha çok sorumluluk yüklenmesin’ derdindeyim. Kimi zaman ben de demiyor muyum ‘şöyle kafa dengi biri olsun hayatımda. Beraber gezelim, beraber yiyelim, beraber görelim, beraber öğrenelim.’ diye. Ama inan ilişkiler senin eskiden bildiğin gibi değil. İşin aslı babam: Bırak evlenecek erkeği, ilişki yaşayacak adam bile yok etrafımda. Ama iyi tarafından bakalım. ‘Kızım boşanıyor, dayak yedi, öküz kocası çalışmasına izin vermiyor.’ gibi şikâyetler de etmiyorsun el aleme bu sayede.

Benim dönemin kendi ayakları üstünde tepinebilen kadınları hep yalnız. Hazır yemeye alışkın ya da tek hedefi bu olan kadınlar da hep basit. Ve o kadar çok ki erkeklerin seçenekleri. Ne yapsın adamlar tek gecelik ilişki yerine evlilikleri.

Evlenmek kolay be babam. Armudun sapı, üzümün çöpü diyerek ayıklamazsan, kendin gibi olmayana tamah edersen evlenmek kolay. Ben sırf zararlı diye hayatıma kolayı bile sokmazken, sırf el alem ne der yaşım geçer mi diye aynı şartları, aynı zevkleri paylaşamayacağım, aynı dili konuşamayacağım bir hödüğü nasıl sokayım ömrümün geri kalanına. Sen dert etme babam! Ben kendime layık gördüğüm hayatı zaten yaşıyorum. Varsın evlenmeyeyim, varsın çocuğum olmasın. Benim gibi kanatlı arkadaşlarım var çevremde. Yalnız değilim. Üstelik mutluyum. Sen de bunu kendine dert etme. ‘Kızın evli mi?’ diye soranlara, ‘Kızım bu ay İspanya’yı keşfediyor.’ de.

Merak etme 50-60 yaşlarına gelip ‘Sizin topunuzu keserim. Uzakta oynayın’ demeyeceğim hiçbir çocuğa. Zaten sokakta oynayan çocuklar da kalmaz o zamana.

Babaya mektup’ için 6 yanıt

  1. “Benim dönemin kendi ayakları üstünde tepinebilen kadınları hep yalnız. Hazır yemeye alışkın ya da tek hedefi bu olan kadınlar da hep basit.” demişsin. Yanlış düşünüyorsun, değilse kendini avutuyorsun. Kendi ayakları üzerinde duran her kadın yalnız değil. Senin yalnızlığın da kendi ayakların üzerinde durmandan ileri gelmiyor. “Aman bana karışmasın. Sorumluluk yüklenmeyeyim” diyorsun. İşte asıl sebep bu: Evlilik iki kişinin kafasına göre takılması ve her eşin kendi bacağından asılması olmadığı için buna gelemiyorsun. “Hazır yemeye alışkın” olmayan ve aynı zamanda “basit” olmayan, yüksek eğitim almış, kültürlü, karakterli kadınlar da sadece ailesine, çocuğuna zaman ayırmak için çalışmamayı TERCİH ediyor. Bir kadının daha çok zaman ayırmak adına ailesi için, çocuğu için çalışmamayı tercih etmesinde bir sakınca göremiyorum. BENCE TAMAMEN YANLIŞ PERSPEKTİFTEN BAKTIĞIN İÇİN YANLIŞ ALGILIYOR VE YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUN.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s