PICOVSKILER & EFENDILER

          Piçovskiler (fırlamalar) tamamen anı yaşamaya odaklı eğlence filozoflarıdır. Çok ince zevkleri vardır. Güzel müzikler dinler, güzel sohbet ederler. Her daim güldürmeyi başarırlar. Bir piçovski ile birlikte olanın sıkıcı ya da tek düze bir ilişkisi asla olmaz. Aksiyon, macera, aşk, tutku, entrika… Bazen gülmeli, bazen ağlamalı, bazen sövmeli saymalı giydirmeli, atarlı ya da tükürdüğünü yalamalı… Efendilerin aksine kuralcı ya da akılcı değildirler. Dolayısıyla yanlarında saçmalayabilme lüksüne sahibizdir. Hiçbir zaman güvende hissetmediğimiz halde, bile bile kalırız hayatlarında. Adrenalin duygusu hep çeker bizi. Roller costerdaki gibi bazen popomuz tavan yapar, bazen de çakılırız kıçımızın üstüne. Bir yandan da evirebilme içgüdüsüyle yaklaşır, kendimizle yarışır, savaşır, sevişiriz. Kimsenin duygusunu iplemedikleri için Piçovskilerin hayran olunası özgüvenleri vardır, her ortama rahatlıkla girer çıkar, yer içer sıçarlar. Finalini tahmin ettiğimiz veya her bölüm kendini tekrarlayan dizilerin aksine, bir sonrakini bölümde bile ne olacağını asla kestiremediğimiz için hep bir merak unsurudurlar-ki başımıza ne gelirse meraktan gelir. Sonra gider efendilere dert anlatır, onların omuzunda ağlarız.

        Peki kimdir bu efendiler? Mahalle teyzelerinin tabiriyle efendi; helal süt emmiş, günümüz Türkçesi ile de evlenilecek kişilerdir. Tamamıyla uzun ve seviyeli bir ilişkiye odaklanmış kadınlar ya da erkeklerdir. Kimsenin canını yakmaz onlar. Sürekli karşı tarafın duygularını düşüncelerini dikkate alırlar.  Bu arada fırlamalık ya da efendilik bir karakter tanımlaması değil, tamamen içinde bulunduğumuz ruhsal durumla alakalıdır. Önemli olan doğru zamanda doğru kişiyi bulmak diyoruz ya hani; bir efendi başka bir efendi bulup ürerse ne ala! Tatlış tatlış bebelerini yetiştirip vatana millete hayırlı bir şekilde yaşayıp giderler. İki piçovski ilişkisi bence tam da yeme de yanında yat bir ilişki türü. ‘Partners in crime’ tadından yenmez. Amma velakiiinnnnnn….. Efendi+Piçovski ilişkisi can yakar, insana efendiliğini bozdurur. Piçovskiler de analarının karnından böyle doğmadılar ya! Onların da canına tak ettirip, ‘Efendilikten bu zamana kadar fayda görmedim. Deveye diken insana da kim bilir ne yaranır.’ dedirten bir dönüm noktaları olmuştur mutlaka.

       Demem o ki, hepimizin efendi/ piçovski olduğu zamanlar olmuştur ya da olacaktır illaki. Mümkün olduğunca can yakmadan yaşamaya çalışınız efenim. Hangi dönemden geçiyor olursanız olun, her dönem mutlu kalınız. Doğru zamanda doğru insanı bulmanız ümidiyle…

       Dipnot: Ben büyük bir ciddiyetsizlikle yazdım, siz de öyle okuyun efendiler!

PICOVSKILER & EFENDILER’ için 7 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s